تلفن: 02146811494 - همراه : 09373636655 - 09124172166

شرکت بتن شیمی اسپادانا

سوالات متداول

بتن منقش یا بتن طرح دار و یا بتن استامپی، هر سه نام یک نوع از بتن های  صنعتی می باشند. تفاوت عمده بتن منقش یا بتن استامپی در نوع و نحوه  اجرای آن با سایر انواع بتن های صنعتی می باشد. در اجرای بتن منقش دیگر خبر از عملیات پرداخت توسط ماله پروانه نیست و کار پرداخت توسط ماله دستی و ماله گاوی صورت می پذیرد. برای اجرای بتن طرح دار یا همان بتن استامپی، پس از ریختن بتن در قالب کف و تسطیح آن، روی بتن، مواد سخت کننده که اصطلاحا هاردنر نام دارند پاشیده می شود. پس از پاشیدن هاردنر روی بتن و ماله زدن، مواد جدا کننده به نام ریلیز روی آن ریخته میشود. ریلیز برای سهولت در جدا شدن قالب های استامپی از سطح بتن، مورد استفاده قرار می گیرد. در بتن استامپی یا بتن منقش معمولا برای اختلاط مخلوط بتن بستر از الیاف pp و ژل میکروسیلیس برای بالا بردن کیفیت و جلوگیری از ترک های انبساطی استفاده می گردد. پس از پاشیدن پودر ریلیز روی سطح بتن و تسطیح آن با ماله گاوی، قالب های استامپی را روی سطح بتن قرار داده، با فشار و کمی ضربه روی قالب ها نقش قالب روی بتن خواهد افتاد. پس از ایجاد نقوش قالب روی بتن و برداشت قالب استامپی، اجازه میدهیم تا بتن کاملا سخت و خشک شود. پس از سخت شدن کامل، روی آن را توسط  غلتک نقاشی با مواد رزینی شفاف کننده به نام سیلر پوشانده تا با این کار بتن سطحی براق و شفاف پیدا کند. بتن استامپی از خانواده بتن دکوراتيو محسوب می گردد و بیشتر در پیاده رو سازی و محوطه هایی که ترافیک عبوری آنها انسان و خودرو های سبک می باشد، کاربرد داشته و همانطور که از اسم آن بر می آید برای کف های صنعتی مناسب نخواهد بود.

عیار سیمان در گروت های پایه سیمانی که در حقیقت ملات های آماده پرمقاومت با دانه بندی خاص هستند زیاد می باشد. از آنجا که این گونه گروت باید پرمقاومت و نفوذناپذیر باشد در ساخت آن ها گونه خاصی مواد روانساز با هدف کاهش میزان آب اختلاط، رفع انقباض و حصول کارایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. لذا در صورتی که گروت (ملات آماده پرمقاومت ریز دانه) درهنگام اجرا در فضای باز در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا وزش باد قرار بگیرد یا قالب ها و مقاطعی که گروت روی آن اجرا می شود جاذب آب باشد، آب اختلاط این ماده که برای پیشرفت و تکمیل واکنش هیدراسیون لازم است از دست رفته و این ماده دچار ترک خوردگی شدید یا افت مقاومت می گردد لذا لازم است علاوه بر اینکه قالب ها را از نوع فاقد جذب آب انتخاب نماییم، مقاطع زیرآیند را پیش از اجرا، کاملاً با آب شیرین اشباع نموده و سطوح تازه گروت ریزی شده را حداقل تا 7 روز بطور پیوسته مرطوب نگه داریم.

برای بتن ریزی در هوای سرد رعایت آیین ها و استانداردهای مرتبط با بتن ریزی و عمل آوری بتن در هوای سرد الزامی می باشد اما باید توجه داشته باشیم که یخ زدن بتن یک فرآیند تدریجی است که به واسطه توقف واکنش هیدراسیون در دمای کمتر از 5 درجه سانتیگراد و منجمد شدن آب آزاد بتن اتفاق می افتد پس برای اینکه فاکتور های اثرگذار در انجماد بتن را کاهش بدهیم کم نمودن مقادیر آب اختلاط بتن و استفاده از مواد تسریع کننده واکنش هیدراسیون می تواند موثر باشد. اما باید توجه داشت مواد کاهنده آب بتن با خاصیت زودگیری، با مقیاس پیش فرض سازنده تا حدودی هر دوی این مواد افزودنی را در یک زمان وارد طرح اختلاط می کنند پس اگر نیاز به خاصیت روان شدگی بیشتر داشته باشیم مقدار مواد تسریع کننده بیشتری هم وارد مخلوط خمیری بتن می کنیم که ممکن با افت سریع کارایی مشکلات عمده ای را در کارپذیری بتن ایجاد کند یا بلعکس زمانی که به مواد تسریع کننده بیشتری به واسطه سرمای شدید هوا نیاز داریم، مواد روانساز بیشتری وارد مخلوط خمیری بتن شده و نهایتاً با مشکل روان شدگی بیش از حد یا جدایی سنگدانه روبرو شویم لذا توصیه می شود در صورت تمایل به مصرف مواد فوق روان کننده زودگیر در فصل سرما حتما از کارخانه سازنده ماده افزودنی بتن خواسته شود که این ماده را بر اساس شرایط بتن و اقلیم کارگاه تولید و عرضه کند یا مواد روانساز و شتاب دهنده واکنش هیدراسیون (ضد یخ بتن) را به صورت جداگانه و در زمان ساخت بتن وارد مخلوط بتنی بنماییم.

اصولا مواد کاشت آرماتور با استفاده از رزین های اپوکسی ساخته می شوند که علاوه بر قابلیت چسبندگی بسیار زیاد و همزمان به بتن و فولاد بتواند از دوام بسیار طولانی برخوردار بوده و رفتارهای سازه ای منجر به افت خواص فیزیکی این مواد نشود.

رزین های اپوکسی از خواص مکانیکی بسیار مناسب تری نسبت به سایر رزین ها برای تولید مواد کاشت آرماتور برخوردار هستند. بدین جهت با استفاده از مواد افزودنی و تکمیلی مناسب رفتارهای رئولوژیک این ماده برای کاشت آرماتور در مقاطع افقی و عمودی بسته به نحوه و ابزارهای کاشت طراحی شده و با بهره گیری از سایر افزودنی های پلیمری خواص فیزیکی و مکانیکی این ماده برای کاشت آرماتور تقویت می گردد.

ماده کاشت آرماتور بگونهای طراحی شده است که به محض در تماس قرار گرفتن با بتن چسبندگی بسیار زیادی را با مقاطع تحت تماس ایجاد نموده و پس از سخت شدن مقاومت چسبندگی آن چند برابر بیشتر از نیروی پیوستگی اجزاء سازنده بتن به یکدیگر خواهد شد و با ذکر این نکته که خمیر کاشت میلگرد جاذب آب نبوده و به هیچ عنوان دچار انقباض و انبساط ناشی از جذب نمی گردد لذا میتوان از این ماده می توان برای کاشت آرماتور و تقویت سازه بتن آرمه در مقاطعی که در زمان بهره برداری در فاز دائماً مستغرق قرار می گیرند استفاده نمود.

برای تأمین نیروی کششی لازم نیز بسته به نوع و قطر آرماتور عمق و قطر حفره کاشت را برای رسیدن به نیرویی بیش از تنش تسلیم آرماتور محاسبه می نماییم.

در عمل دیده ایم برای ساخت بتن بدون استفاده از مواد افزودنی فوق کاهنده آب یا فوق روان کننده لازم است آب بیشتری برای رسیدن به روان شدگی یا کارایی ثابت به بتن اضافه نماییم که در حدود 5 الی 20 درصد از این آب بین ذرات ریز سیمان حبس شده و حالت کلوئیدهای میکروسکپی ایجاد می نماید. این بخش از آب اختلاط هرگز در واکنش هیدراسیون شرکت نکرده و کمکی هم به افزایش کارایی بتن می کند اما با آغاز واکنش هیدراسیون و و افزایش دمای بتن این آب به مرور از بتن تبخیر شده و مشکلاتی از جمله ترک های موئینه را به وجود می آورد. در زمان ساخت بتن، شیره سیمان با سایر اجزاء سازنده بتن (فیلرها، ماسه، سنگدانه ها) در تماس است، مواد افزودنی فوق کاهنده آب بتن پس از افزوده شدن به مخلوط بتنی با القاء بارهای الکتریکی به سیمان، بتن را به مخلوطی تک قطبی تبدیل می نماید، لذا کل اجزاء سازنده بتن تمایل به دور شدن از هم پیدا نموده و طی این واکنش شیمیایی و فرآیند فیزیکی ساده است که تنش تسلیم بتن جهت اجازه عبور از مقاطع پر آرماتور پایین آمده و کارایی بتن بالا میرود. پخش کاملاً یکنواخت شیره باردار شده سیمان در کل مخلوط بتنی و حصول لزجت مناسب که به واسطه مصرف مواد پلیمری کاهنده آب ایجاد می شود امکان کاهش مقدار آب در مخلوط را نسبت به زمان عدم استفاده از مواد فوق کاهنده آب بهبود بخشیده لذا می توان آب اختلاط بتن را بسته به مقدار مصرف مواد فوق کاهنده آب بین 5 الی 30 درصد کاهش داد. نهایتاً آغاز واکنش هیدراسیون باعث زوال بارهای الکتریکی موجود در مخلوط خمیری بتن گشته و در همین لحظه است که روند کاهش کارایی مخلوط آغاز شده و بتن شروع به سخت شدن می نماید.

دلیل اصلی عمل آوری و نگهداری بتن دسترسی کامل خمیر سیمان به آب کافی برای پیشرفت صحیح و تکمیل واکنش هیدراسیون می باشد. اما از آنجا که آب اختلاط بتن که بخشی از آن برای هیدراته نمودن ذرات سیمان محاسبه شده و در زمان ساخت به بتن افزوده می شود و بنا به دلایل درونی (گرم شدن بتن به واسطه حرارت واکنش هیدراسیون) و پیرامونی (دمای هوا، وزش باد و …) از بتن تبخیر می شود. خمیر سیمان نیاز به آب شیرین و فاقد املاح مخرب برای پیشبرد واکنش هیدراسیون دارد. لذا آب پاشی و مرطوب نگه داشتن بتن همواره امری لازم و ضروری می باشد.

اما در برخی از مناطق تأمین آب شیرین برای عمل آوری بتن امری دشوار و پر هزینه بوده یا به واسطه پیشرفت عملیات بتنی یا پیچیده بودن مقاطع بتن ریزی شده امکان دسترسی برای آب پاشی مجدد وجود ندارد لذا در چنین شرایطی استفاده از مواد کیورینگ شیمیایی می تواند بسیار راهگشا باشد.

ماده کیورینگ پس از اجرا با تشکیل فیلم بسیار نازکی روی سطح بتن علاوه بر انعکاس بخش عمدهای از تابش نور خورشید و جلوگیری از بالا رفتن دمای سطح، از تبخیر آب اختلاط بتن جلوگیری نموده و با حفظ رطوبت داخلی بتن، واکنش هیدراسیون در شرایط خوبی پیشرفت می نماید.

باید توجه داشته باشیم ماده کیورینگ باید بلافاصله پس از اتمام بتن ریزی و تسطیح (در مقاطع باز) یا پس از باز نمودن قالب ها روی مقاطع بتنی اجرا شود و در صورتی که این کار به واسطه احجام عملیات اجرایی انجام نگردد لازم است ابتدا مقاطع را با استفاده از آب شیرین مرطوب نموده، سپس ماده کیورینگ را روی سطح اجرا نماییم.

درصورتی که سازه بتنی در شرایط محیطی گرم یا در معرض تابش شدید نور خورشید یا وزش باد قرار گیرد لازم است ماده کیورینگ در دولایه و برای ایجاد فیلمی مقاوم تر و ضخیم اجرا شود تا در اثر تبخیر آب در مغزه بتن و رسیدن آن به سطح، مقاومت فیلم کیورینگ برای حفظ این آب در بتن زیادتر گردد.

از آنجا که درزهای انبساطی و ژوئن ها برای کنترل تغییر شکل و رفتارهای انبساطی و انقباضی سازه در اثر سرما و گرمای محیط، طراحی و اجرا می شوند باید برای پر و نفوذناپذیر نمودن سازه در این مقاطع از موادی استفاده نمود که علاوه بر قابلیت تحمل تنش های وارده به این مقاطع، رفتارهای سازه ای را تحت تأثیر منفی قرار ندهند. لذا استفاده از پرکننده های فاقد انعطاف نظیر ملات های پایه سیمانی علاوه بر ایجاد اثرات منفی در رفتارهای انبساطی و انقباضی مقاطع، منجر به بروز ترک های متعددی به علت عدم توانایی در مستهلک نمودن تنش های وارده، در درزها و پیرامون آن شده و نهایتاً کیفیت و دوام سازه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به همین جهت برای پر نمودن درزهای انبساط و ژوئن ها حتماً باید از مواد انعطاف پذیر و الاستیک استفاده نمود. لذا بسته به شرایط محیطی و ابعاد درزها و نوع بهره برداری از سازه بنیان مواد پرکننده درزهای انبساطی می تواند از موارد ذیل انتخاب شود

قیری سرد اجرا، قیری گرم اجرا، پلی یورتان دو جزئی، پلی یورتان یک جزئی، سیلیکون، آکریلیک، اپوکسی، پلی سلوفاید. البته لازم است متذکر شویم بنیان های ترکیبی هم از انواع نام برده نیز وجود دارد.

دمای هوا ، اب مصرفی ، مصالح و مقاطع زیر آیند مهمترین عوامل اثر گذار برروی سرعت گیرش و کارایی ماده آنی گیر می باشند. اما از بین عوامل یاد شده دمای آب اختلاط با ماده آنی گیر بیشترین اثر را داراست.

نکته: توجه داشته باشید حتما باید از آب شیرین برای اختلاط با ماده آنی گیر استفاد گردد و مقدار آب اختلاط نیز در زمان گیرش ماده آنی گیر اثر گذار می باشد.

شایان ذکر است مقدار اعمال نیروی خارجی مانند فشار ماله، کاردک یا دست در هنگام عملیات آب بندی با استفاده از ماده آنی گیر نیز در سرعت گیرش و بالا بردن کارایی این ماده تاثیر گذار می باشند.

فوم بتون یکی از مصالح ساختمانی از خانواده بلوک های بتنی سبک است که استفاده از آن برای دیوار های ساختمان و یا کف سازی موجب کاهش وزن کلی ساختمان خواهد شد .این نوع بلوک های بتنی موجب کاهش وزن سازه های عمرانی می شود و در صورت استفاده صحیح و بجا حتی استحکام سازه را افزایش نیز میدهد.